موسسه قرآنی عصر ظهور اراک

موسسه فرهنگی قرآن و عترت عصر ظهور اراک

طرح آيه های فراموش شده کاری از موسسه قرآنی عصر ظهور اراک
طرح آيه های فراموش شده(درسنامه معارف اسلامی) - دوره جدید: جلسه 129 - 1397/05/25

جهت مشاهده محتوای هر ایستگاه، بر روی ايستگاه مورد نظر کلیک نمایید.

  ایستگاه نخست

سوره مبارکه نسا؛ آیه شریفه 82


أَفَلا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَ لَوْ كانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِاللَّهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلافاً كَثِيرا.
آيا در [معانى‏] قرآن نمى ‏انديشند؟ اگر از جانب غير خدا بود قطعاً در آن اختلاف بسيارى مى‏ يافتند.

  ایستگاه دوم- زکات (قسمت چهارم)

وقت پرداخت زکات:
- زکات طلا و نقره و دام ها پس از تمام شدن یک سال.
- زکات گندم و جو را موقعی که از کاه جدا می کنند.
- زکات خرما و انگور را موقع خشک شدن.
مسأله
زکات طلا و نقره در صورتی واجب می شود که به صورت سکه ای باشد که معامله با آن رواج دارد. بنابراین طلا یا نقره ای که بانوان به عنوان زیور استفاده می کنند، زکات ندارد.

کتاب آموزش فقه؛ نوشته محمدحسين فلاح زاده؛ صفحه 221

  ايستگاه سوم

در زمان قیام، سلاح و مرکب امام زمانf چیست؟

- نظر به روایات زیادی که در این مورد آمده است گرچه ظاهر این است که حضرت با شمشیر و اسب قیام می کنند اما چنین برداشتی بدون هیچ توضیح و تفسیری درست نیست. به عنوان مثال درباره شمشیر یاران ولی عصرf می گویند به گونه ای است که کوه ها را به دو نیم خواهد کرد. آیا شمشیرهای مورد نظر ما چنین قدرتی را دارند؟ که به طور یقین، جواب منفی است. بنابراین احتمال اول این است شمشیر و اسب امام از نوع معمولی و متداول نیست.
- احتمال دوم این است که مراد و مقصود چیز دیگری است، یعنی به صورت کنایه استفاده شده است و این مطلب را می رساند که حضرت، مأمور به جهاد هستند و تنها به تبلیغ زبانی اکتفا نمی کنند، بلکه برای اجرای احکام الهی و دستورات قرآنی به اسلحه و دیگر تجهیزات جنگی متوسل می شوند و تنها امامی [هستند] که برای رسیدن به حکومت عدل جهانی از قدرت و امکانات لازم برخوردارند.
- احتمال سوم این که اباصالح المهدی با همین شمشیر و اسب، قیام می کنند که در این صورت باید بگوییم وضعیت سلاح در آن زمان تغییر می کند.زیرا به دور از ذهن نیست که لشکرکشی های حکومت های زورگو و به دنبال آن از بین رفتن بسیاری از انسان ها سبب شود تا مسأله صلح جهانی و خلع سلاح ها به مرور زمان واقعیت پیدا کند و در نتیجه تمامی این تجهیزات از میان برداشته شود.
- در خصوص احتمال اول به طور قطع، نوع سلاحی که حضرت قائمf در نبرد به کار می گیرد با دیگر سلاح های آن روزگار، تفاوت اساسی دارد.
- در خصوص احتمال دوم، محمد صدر در کتاب تاریخ الغیبه الکبری می نویسد: در روایات از این جهت تعبیر به سیف کرده اند که مردم آن زمان تنها با شمشیر آشنایی داشته اند و اطلاعی از اسلحه های امروزی نداشته اند و ما باید مصادیق آن را در هر عصری توسعه بدهیم. بنابراین مراد از سیف، اسلحه امام مهدیf است.
- اکثر فرهیختگان، احتمال دوم را پذیرفته اند. زیرا در روایاتی که در خصوص علامت های قبل از ظهور آمده است، از شمشیر به عنوان اسلحه و وسائل جنگی یادشده است. پس می توان گفت مقصود از شمشیر،همین تجهیزات پیشرفته است.

  ايستگاه چهارم

چیپس (قسمت اول)

- مصرف تنقلاتي همانند چيپس و پفك و پاپ کورن داراي اثرات جبران‌ ناپذيري است كه بسياري از كارشناسان علوم غذايي در اين مورد اتفاق نظر دارند.
- این خوراکی ها به هیچ وجه از لحاظ غذایی، ارزشمند نیستند و به همین خاطر نباید جایگاه خاصی در برنامه غذایی افراد داشته باشند.
- استفاده از روغن هایی كه چندین بار برای سرخ كردن استفاده می شوند و غالبا بوی روغن سوخته و رنگ كدر و مات به محصول می‌دهند، از جمله خطرناك‌ترین موادی است كه می تواند منجر به مسمومیت و سرطان‌زا شدن چیپس شود.
- در روغنی که چندین بار برای سرخ کردن چیپس به کار رفته، ترکیبات خطرناکی مانند اکرئولین تولید می شود یا اگر از روغن مایع در تهیه چیپس استفاده شده باشد، این روغن بعد از حرارت زیاد و چند بار سرخ شدن، ترکیباتش شکسته شده و منجر به ایجاد رادیکال های آزاد می شود.
- نمک زیاد موجود در چیپس باعث آسیب دیدن کلیه‌ها و تجمع آب در بدن و درنتیجه تورم بافت‌ها و افزایش فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود .

  ايستگاه پنجم: راز زنده ماندن «خارپشت»ها

هنر این نیست که اشخاص بی عیب و نقص، دور هم جمع بشن. هنر اینه که هر کس یاد بگیره چطور معایب خودش و دیگران رو «درمان» یا «تحمل» کنه و خوبی هاشون رو «تشویق».
وقتی تنهاییم دنبال «دوست» می گردیم. پیداش که کردیم، دنبال «عیب»هاش می گردیم.وقتی هم از دستش دادیم، توی تنهایی «خاطراتش» رو مرور می کنیم!
به جای «تجسس» در عیوب دیگران،«زیبایی »های رفتارشان را بیشتر ببینیم.

  حسن ختام: يک تکليف «عصر ظهوری»

همزمان با نوای دلنشین امام حسینg در روز نهم ذی الحجه
((دعای عـرفه))
را در خيمه سرخ و سبز رهروان سيدالشهداg زمزمه می کنيم. ان شاءالله
*******
وعده دیدار : سه شنبه 30 مردادماه سال 1397 ساعت 17:30

دیدگاه یا طرح سوال


در صورت تمایل دیدگاه یا سوالات خود را در مورد جلسه شماره 129 در تاریخ 1397/05/25 از طریق فرم زیر وارد نمایید.

دیدگاه ها یا سوالات