موسسه قرآنی عصر ظهور اراک

موسسه فرهنگی قرآن و عترت عصر ظهور اراک

طرح آيه های فراموش شده کاری از موسسه قرآنی عصر ظهور اراک
طرح آيه های فراموش شده(درسنامه معارف اسلامی) - دوره جدید: جلسه 124 - 1397/04/14

جهت مشاهده محتوای هر ایستگاه، بر روی ايستگاه مورد نظر کلیک نمایید.

  ایستگاه نخست

سوره مبارکه نسا؛ آیه شریفه 59


يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فِي شَيْ‏ءٍ
فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ ذلِكَ خَيْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْوِيلاً.
اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد، خدا را اطاعت كنيد و پيامبر و اولياى امر خود را [نيز] اطاعت كنيد؛ پس هر گاه در امرى [دينى‏] اختلاف نظر يافتيد، اگر به خدا و روز بازپسين ايمان داريد، آن را به [كتاب‏] خدا و [سنت‏] پيامبر [او] عرضه بداريد، اين بهتر و نيك‏ فرجام‏ تر است.

  ایستگاه دوم- احکام قضا و کفاره روزه

- لازم نیست قضای روزه را فوری به جا آورد، ولی بنابر احتیاط واجب باید تا ماه رمضان سال بعد انجام دهد.
- اگر از چند ماه رمضان، روزه قضا دارد، هر کدام را اول بگیرد اشکال ندارد. ولی اگر وقت قضای روزه آخرین ماه رمضان، تنگ است مثلا ده روز از ماه رمضان آخر، قضا دارد و ده روز به ماه رمضان بعد مانده است، باید اول قضای آن را بگیرد. (به فتوای برخی از فقها، در فرض دوم نیز احتیاط مستحب است اول قضای ماه رمضان آخر را به جا آورد.)
- انسان نباید در انجام کفاره کوتاهی کند، ولی لازم نیست فوری آن را انجام دهد.
- اگر کفاره بر انسان واجب شود و به جا نیاورد و چند سال بر آن بگذرد چیزی بر آن اضافه نمی شود.
- اگر روزه خود را با کار حرامی باطل کند بنابر احتیاط واجب، کفاره جمع لازم می شود. یعنی باید یک برده آزاد کند و دو ماه روزه بگیرد و به شصت فقیر طعام بدهد. اگر هر سه برایش ممکن نیست، هرکدام از آن ها را که می تواند باید انجام دهد. (به فتوای برخی از فقها، کفاره جمع واجب نیست لکن احتیاط مستحب است.)
- کسی که قضای روزه ماه رمضان را گرفته، اگر بعدازظهر عمداً آن را باطل کند، باید به ده فقیر، هر کدام یک مدّ طعام بدهد و اگر نمی تواند طعام بدهد، بنابر احتیاط واجب باید سه روز پی در پی روزه بگیرد.

منبع: کتاب آموزش فقه؛ نوشته محمدحسين فلاح زاده؛ صفحه 202

  ايستگاه سوم

در روز ظهور، حضرت مهدیf چگونه خود را معرّفی می کند؟

در روز ظهور، حضرت مهدیf پشت به کعبه می دهد و می گوید هر کس می خواهد نظر کند به آدم و شیث و نوح و سام و ابراهیم و اسماعیل و موسی و یوشع و عیسی و شمعونb پس نگاه کند به من که علم و کمال همه آن ها با من است!
- هر کس که می خواهد نظر کند به محمد و علی و حسن و حسین و ائمهg از ذریه حسینg پس نگاه کند به من و آن چه خواهد از من سؤال کند که علم همه نزد من است. آن چه آن ها مصلحت ندانستند و خبر ندادند من خبر می دهم.
- هر کسی کتب آسمانی و صحف پیغمبرa را می خواهد بیاید از من بشنود ... بعد بخواند صحف نوح و صحف ابراهیم و تورات موسی و انجیل عیسی و زبور داودb را. سپس علمای آن ملّت ها همه شهادت دهند که این است آن کتاب ها به نحوی که از آسمان نازل شده بود و تغییر نیافته است و آن چه از ما فوت شده بود و به ما نرسیده بود، همه را بر ما خواند.
- پس بخواند قرآن را به نحوی که حق تعالی بر حضرت رسول نازل ساخته بی آن که تغییر (در تقدّم و تأخّر آیات و شأن نزول) یافته و تبدیل یافته باشد.

  ايستگاه چهارم

لواشک (قسمت دوم)

لواشک های صنعتی استاندارد
- معمولا در کارخانه ها و یا کارگاه های تولید لواشک، از ترکیب دو یا چند نوع میوه با درجه رسیدگی نسبی که عطر، طعم، رنگ و خواص تغذیه ای و درمانی آنها ظاهر شده، استفاده می شود.
- انواع آلوها، سیب، گلابی، زرشک، لیمو، زغال اخته و انار از جمله میوه هایی هستند که بر اثر ترکیب آنها با هم، رنگ و طعم لواشک ایجاد می شود.
- در لواشک های صنعتی علاوه بر میوه از نوعی ژلاتین گیاهی برای ایجاد قوام استفاده می شود.
- بنابراین همه ماده اولیه لواشک را میوه تشکیل نمی دهد.
- بنا بر نام و طعم میوه ای که بر روی بسته بندی درج شده از اسید سیتریک، اسید مالیک و اسید تار تاریک برای طعم دهندگی بشتر استفاده می شود.
- از نمک برای ایجاد طعم شوری و افزایش ماندگاری و از گلوکز و ساکارز برای تعدیل طعم و ترش و شیرین شدن آن استفاده می شود.
- در برخی لواشک ها که از میوه های خشک تهیه می شوند، آب و دی اکسیدگوگرد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. البته با وجود استاندارد بودن این محصولات، درصد به کارگیری انواع اسید و دی اکسید گوگرد و حتی نمک در آن ها بسیار اهمیت دارد.

  ايستگاه پنجم: آیا تو چنان که می نمایی هستی؟!

ضمن عمل به فریضه «نهی از منکر» نگاهی عمیق هم به «تطهیر» درون خود داشته باشیم ...

  حسن ختام: يک تکليف «عصر ظهوری»

به تأسی از بزرگان دین، برخی «آداب خواب» را رعایت می کنیم:

* باوضو بودن
* ذکر تشهد نماز
* 3 مرتبه سوره توحيد
* ذکر تسبيحات حضرت زهراB
* تلاوت آيه شريفه 110 سوره مبارکه کهف

دیدگاه یا طرح سوال


در صورت تمایل دیدگاه یا سوالات خود را در مورد جلسه شماره 124 در تاریخ 1397/04/14 از طریق فرم زیر وارد نمایید.

دیدگاه ها یا سوالات