موسسه قرآنی عصر ظهور اراک

موسسه فرهنگی قرآن و عترت عصر ظهور اراک

حضور جهادی در فضای مجازی

طرح آيه های فراموش شده کاری از موسسه قرآنی عصر ظهور اراک
طرح آيه های فراموش شده(درسنامه معارف اسلامی) - دوره جدید: جلسه 111 - 1397/01/16

جهت مشاهده محتوای هر ایستگاه، بر روی ايستگاه مورد نظر کلیک نمایید.

  ایستگاه نخست

سوره مبارکه آل عمران، آیات شریفه 196 تا 198


مبادا رفت و آمد [و جنب و جوش‏] كافران در شهرها تو را دستخوش فريب كند. [اين‏] كالاى ناچيز [و برخوردارىِ اندكى‏] است؛ سپس جايگاه شان دوزخ است و چه بد قرارگاهى است. ولى كسانى كه پرواى پروردگارشان را پيشه ساخته ‏اند باغ هايى خواهند داشت كه از زير [درختانِ‏] آن نهرها روان است. در آنجا جاودانه بمانند؛ [اين‏] پذيرايى از جانب خداست و آنچه نزد خداست براى نيكان بهتر است.

  ایستگاه دوم- روزه (قسمت سوم)

ب) روزه های مستحب
* روزه گرفتن در تمام ایّام سال به جز روزه های حرام و مکروه، مستحب است، ولی نسبت به بعضی از روزها تأکید و سفارش بیشتری شده است که برخی از آنها بدین شرح است:
* هر هفته : روزهای پنجشنبه و جمعه
* در هر ماه قمری : سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم
* در سال :
* 17 ربیع الاول - روز میلاد پیامبرa
* تمام ماه رجب و شعبان
* 27 رجب – روز مبعث پیامبرa
* 25 ذی القعده - روز دحو الارض
* اول تا نهم ذی الحجه
* 24 ذی الحجه - روز مباهله
* 9 ذی الحجه - روز عرفه به شرط آن که روزه گرفتن سبب بازماندن از دعای آن روز نشود.

کتاب آموزش فقه؛ نوشته محمدحسين فلاح زاده؛ صفحه 190

  ايستگاه سوم

آیا زنان هم جزء یاران امام زمانf هستند؟

طبق فرموده امام باقرg از 313 یاور امام زمانf پنجاه نفر آن ها را زنان تشکیل می دهند که در اولین فرصت در مکه، خود را به امام عصرf ملحق می کنند.
در حدیث دیگری مفضل بن عمر می گوید: عده ای از زنان، همراه حضرت مهدیf می باشند که مجروحان را مداوا می کنند و از بیماران جنگی حضرت، پرستاری می کنند، همانند زنان زمان پیامبرaکه همدوش پیامبرa در جنگ ها حاضر بودند.

  ايستگاه چهارم

یک نوشیدنی خطرناک – قسمت اول

انواع نوشابه ها می توانند خطرات زیادی برای سلامتی ما به وجود بیاورند: چاقی، مشکلات قلبی - عروقی، دیابت و پوکی استخوان از جمله بیماری هایی هستند که با مصرف این قبیل نوشیدنی ها در بدن پدید می آیند.
* مصرف مداوم این نوشابه‌ها طول عمر افراد را به طور میانگین، 5/4 سال کاهش می‌دهد.
* هر بطری نوشابه معادل 20 قاشق چای خوری، شکَر دارد و مصرف این مقدار شکر، باعث افزایش کالری دریافتی و در نتیجه ایجاد چاقی و دیابت، فشار خون و مشکلات قلبی می‌شود.
* نوشابه های مختلف، حاوی اسید هستند. در دستگاه گوارشی فقط معده قادر به مقاومت در برابر این مقدار اسیدی است،‌ اما دیگر اعضای سیستم گوارش مثل گلو و مری در پی مصرف نوشابه گازدار، دچار اختلال می‌شوند.

  ايستگاه پنجم: هموار کردن مسیر «دین یاوری»

* مردی سوار بر دوچرخه همراه با دو کیسه بزرگ به مرز رسید. مرزبان از او پرسید: «در کیسه ها چه داری؟» و پاسخ شنید: «شن!» مرزبان، مرد را از دوچرخه پیاده کرد و چون به او مشکوك بود، یک شبانه روز بازداشتش کرد. اما پس از بازرسی های فراوان، جز «شن» چیز دیگري پیدا نکرد و به او اجازه عبور داد.
* هفته بعد دوباره همان شخص دوچرخه سوار به مرز رسید. مشکوك بودن این موضوع به مدت سه سال، تکرار شد و پس از آن، دیگر کسی آن مرد را در مرز ندید.
* سال ها بعد مرزبان، مرد درچرخه سوار را در شهر دید و به او گفت: من هنوز هم به تو مشکوکم و می دانم که در کار قاچاق بودی. راستش را بگو چه چیزی را از مرز رد می کردی؟ پاسخ شنید: «دوچرخه!»
بعضی وقت ها موضوعات «فرعی» ما را به کلی از موضوعات «اصلی» غافل می کنند.
خدا کند «فرصت های طلایی» عمرمان را بابت پرداختن به «فرعیات» از دست ندهیم.
بی اعتنایی به مسائل کم اهمیت و فرعی : هموار کردن مسیر یاری «جبهه حق»

  حسن ختام: يک تکليف «عصر ظهوری»

پيرو تلنگر مطرح شده در نشست امروز می کوشيم در سال جديد مسائل کم اهميت و فرعي زندگی مان را در منزل، محيط کار و به ويژه مؤسسهبه حاشيه برانيم تا بتوانيم با حضوری شايسته، ياريگر جبهه حق باشيم.

دیدگاه یا طرح سوال


در صورت تمایل دیدگاه یا سوالات خود را در مورد جلسه شماره 111 در تاریخ 1397/01/16 از طریق فرم زیر وارد نمایید.

دیدگاه ها یا سوالات