موسسه قرآنی عصر ظهور اراک

موسسه فرهنگی قرآن و عترت عصر ظهور اراک

آیین نامه ثبت مقاله


آیین نامه ثبت مقالات پژوهشی در سایت موسسه قرآنی عصر ظهور

  دریافت آیین نامه ثبت مقالات پژوهشی

  دریافت فایل شرایط حضور در «پژوهشکده علامه طباطبایی»

  منابع درسی- دیباچه

مقالات تایید شده


مقالات به قلم اعضای موسسه عصر ظهور

چکیده: نخبگان و خواص هر جامعه که در دو جبهه «حق» و «باطل» مبارزه می کنند، نقش بسیار مهمی در جهت گیری مردم در رخدادهای گوناگون دارند. آنچنان که اگر خواص اهل حق بتوانند به تکالیف الهی خود در «هدایت و تربیت» توده ها عمل کنند، سعادت دنیا و آخرت مردم تامین می شود، ولی اگر به دلایل مختلف، از انجام وظایف خود شانه خالی کنند، جبهه باطل به میدان آمده و «سقوط» جامعه را رقم می زند. واقعه عاشورا تنها نیم قرن پس از رحلت رسول خدا a و در حالی رخ داد که شمار زیادی از صحابه پیامبر a- که بیشتر آنان را در زمره خواص می شناسیم- در قید حیات بودند، اما حسین بن علی g در مبارزه با جبهه باطل، تنها ماند و در صحرای کربلا همراه نزدیک به یکصد تن از خانواده و یاران وفادارش به شهادت رسید. ما در این نوشتار، بر اساس آیات قرآن، روایات و منابع تاریخی، نقش خواص را در سقوط جامعه اسلامی بررسی می کنیم.
1396/02/07 11:52:35

برچسب ها: خواص، سقوط، جامعه اسلامی، قرآن، حدیث، عاشورا


چکیده: «خمس» در مکتب تشیع، یکی از فروع دهگانه دین به شمار می رود که شیعیان با استناد به آیه شریفه 41 از سوره مبارکه انفال، خود را مکلف می دانند پس از محاسبه درآمد سالیانه، یک پنجم آن را به افراد مستحق مورد اشاره در آیه، پرداخت نمایند. با این وجود، درباره مصادیق «غنیمت» یاد شده در آیه، میان دانشمندان اهل سنت و شیعه اختلافات فراوانی به چشم می خورد. بخش قابل ملاحظه ای از اندیشمندان اهل سنت، خمس را فقط منحصر در غنایم جنگی می دانند، در حالی که بیشتر مفسران و واژه شناسان شیعه و البته برخی از بزرگان اهل سنت، آن را به هرگونه دستاورد و منفعت کسبی، اطلاق کرده اند. ما در این نوشتار، بر آنیم تا بر اساس آیات قرآن کریم و آرای واژه شناسان، مفسران و محدثان فریقین، ضمن بررسی پیشینه این واجب الهی از زمان حضرت ابراهیم g تا عصر غیبت کبری، به این پرسش مهم پاسخ دهیم که آیا خمس، فقط شامل غنیمت های جنگی است یا به هر درآمدی تعلق می گیرد؟
1396/01/31 16:07:02

برچسب ها: خمس، ظهور اسلام، غیبت کبری


چکیده: قول، فعل و تقریر پیشوایان معصوم b که از آن ها به «حدیث» یاد می کنیم، افزون بر این که یکی از مهم ترین منابع تفسیر آیات وحی به شمار می رود، عاملی مهم در هدایت و تربیت مسلمانان است. از این رو، حفظ آن از گزند آسیب های خواسته و ناخواسته، وظیفه ای دشوار است که از عصر صحابه و تابعین، آغاز شده و تا قیامت نیز ادامه خواهد داشت. در زمان رسول خدا a و به ويژه پس از رحلت ایشان، افرادی در جامعه اسلامی کوشیدند با عنایت به اهمیت حدیث در نگاه مردم و پایبندی آنان در عمل به سفارش های نبوی، سخنانی را به دروغ به پیشوایان دین نسبت دهند و از این رهگذر به اهداف شخصی یا فرقه ای خود دست یابند. این پدیده ویرانگر را «جعل حدیث» نامیده و در این نوشتار، بر آنیم تا بر اساس آیات قرآن و آرای اندیشمندان علم الحدیث، ضمن ارائه نگاهی تازه به این پدیده، زمینه های پیدایش و گسترش آن را در جامعه اسلامی از صدر اسلام تا پایان خلافت معاویه بررسی نماییم.
1396/01/31 15:41:49

برچسب ها: نگاه، تازه، پیشینه، جعل حدیث، زمینه های گسترش، صدر اسلام، خلافت معاویه